Yapay zekâ destekli çözümler sürdürülebilir turizmin geleceğini şekillendirecek

Turizm sektöründe sürdürülebilirliğin ve yapay zekâ gibi güncel gelişmelerin temsiliyetini artırmak amacıyla kurulan Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği (USTUD) 2024 Bahar Şurası’nın sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede; yapay zekâ destekli çözümlerin sürdürülebilir turizme olan etkileri değerlendirildi. 

 

Turizm sektöründe sosyal, ekonomik ve ekolojik açıdan sürdürülebilir uygulamaların geliştirilmesine katkı sunmak amacıyla sektör paydaşlarını buluşturan Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği’nin (USTUD) 2024 Bahar Şurası 11 Mart’ta Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da düzenlendi. Akademi, turizm, medya, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı şurada, teknolojik gelişmeler ışığında turizmin geleceği değerlendirildi. “Akıllı Turizm Destinasyonları”, “Yapay Zekâ ve Sanal Gerçeklik Uygulamaları Işığında Geleceğin Sürdürülebilir Turizmi” ve “Önümüzdeki Turizm Sezonu İçin Sürdürülebilirlik Odağında Fırsatlar ve Öneriler” başlıkları kapsamında deneyimler ve çözüm önerileri paylaşıldı. 

Sürdürülebilir turizm için yapay zekâ destekli uygulamalar genişletilmeli

2024 Bahar Şurası’nın yayımlanan sonuç bildirgesinde; yapay zekâ ve sanal gerçeklik teknolojilerinin sürdürülebilir turizme olası etkileri ve hangi adımların atılması gerektiği yer aldı. Turizmi destekleyen bir olgu olan yapay zekânın ve sanal gerçeklik teknolojilerinin sektör genelinde en kısa sürede tanınmasının ve uygulama alanlarının genişletilmesinin önemine dikkat çekildi. Sürdürülebilir, akıllı ve dirençli turizm destinasyonları oluşturulurken, yapay zekâ ve sürdürülebilir turizm için özelleşmiş yeşil algoritmaların kullanımının önemine değinildi. Bildirgede önemli konu başlıklarından biri de bilgi güvenliği ve gizlilikti. Tüm akılcı bilgi sistemlerinin yapay zekâ ile sektöre entegre olması gerekliliği belirtilirken, konukların rızası dışında kişisel bilgileri üzerinden inisiyatif alınmaması ve mahremiyetlerini zedeleyecek yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğine işaret edildi. Personel eğitiminde, tercümede, kişiye özel rota ve ürün gibi kişiselleştirilmiş önerilerde yapay zekâ kullanılırken, sürdürülebilirlik sürecine konukların da çeşitli uygulama, yönlendirme ve teşviklerle dahil edilmesinin gerekliliğinin altı çizildi. 

Bildirgede ayrıca, yeni teknolojilerin büyük oranda deneyim bazlı bir sektör olan turizmi yerinde deneyimlemek yerine dijital deneyimleri tercih edilebilme olasılığı nedeniyle olumsuz yönde etkileyebileceği, bununla birlikte turizm ekosisteminde “dijital turizm” gibi yeni ürünlerle sektörü besleyebileceği yönünde geleceğe dair seçenekler üzerinde duruldu. 

Finansal sürdürülebilirlik için yapay zekâ

Turizm ekosisteminin finansal sürdürülebilirliğini sağlamak ve sigortacılık sektörü ile iş birliğini temin etmek açısından, yapay zekâ teknolojileri destekli sürdürülebilir turizme yönelik özel sigorta ve finansal çözümlerin geliştirilmesi, bildirgede üzerinde durulan konular arasında yer aldı. 

Veri ve istatistik şeffaflığına ihtiyaç var

Geleceğin turizminde veri ve veriye dayalı yönetişim sistemlerinin son derece önemli olduğunun vurgulandığı bildiride, yapay zekanın özellikle veri toplama ve işleme sistemlerinde getirdiği yeniliklerin hızlı ve daha yaygın bir şekilde sektörde temsiliyetinin artmasının önemi vurgulanıyor. İnsan kaynaklı iklim krizi ve doğal afetler turizme kaynak değer niteliği taşıyan kültürel ve doğal değerlerin hızlı bir şekilde yok olmasına veya zarar görmesine yol açıyor. Bildirgede, kaynak değerlerinin korunması ve geliştirilmesi noktasında, öncü olan ve iyi örnekleri sergileyen destinasyonların geleceğin turizminde ön sırada yer alacağı belirtildi. Taşıma kapasitesi aşımı akabinde yaşanan kaynak değer ve marka değeri yitiminin ülke turizmini tehdit eden önemli sorunlardan biri olduğu vurgulandı. Sürdürülebilir turizmde iyileştirmeye ve dönüştürmeye yönelik bir yol haritasıyla, değerini belli oranda yitirmiş destinasyonların onarıcı turizm uygulamalarla yeniden ayağa kaldırılmasının önemine dikkat çekildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x